Altolamprologus calvus

Latince adı “Altolamprologus calvus” olan calvus cikleti hobiciler tarafından oldukça sevilen ve bakılan bir türdür. Hemen hemen her Tanganyika akvaryumunda bulunan bir ciklettir. Yapısı ve davranışları ile diyer ciklet türlerinden kolaylıkla ayırt edilebilir. Black calvus, nangu, Pearl Congo gibi pek çok varyetesi bulunmaktadır. Fakat goldhead, red fin gibi olan varyeteler “Altolamprologus calvus” türüne değil “Altolamprologus compressiceps” türüne ait canlılardır yani bu balıklar birbirlerine benzesede aslında farklı türlerdir.
Yaşam alanları Tanganyika nehrinin sığ kayalıklı olan bölgeleridir. Davranışları bakımından aslında agresif demek pek doğru olmaz. Ama çiftleşme zamanlarında agresifleşebilirler, erkekler arasında zaman zaman yer kavgaları da olabilir.
Etçil beslenen bir türdür. Fakat bağırsak sistemlerini korumak ve kabız olmamaları için haftada 1veya 2 defa bitkisel yemlerlede verimelidir. Protein oranı yüksek kaliteli yemler verilmelidir. Arada artemia, kan kurdu gibi canlı yemler vererek besin yelpazelerini geniş tutmakta fayda vardır.
Uzmanlar tarafından incelenen calvuslar da yetişkin erkeklerin en fazla 14-15 cm yetişkin dişilerde ise en fazla 10-11 cm’e ulaştığı görülmüştür. Dişiler ve erkekeler arasında ayırt edici net bir fark yoktur genellikle davranışları ve boyutları ile cinsiyet ayrımı yapılır.
Bu balıklar boş bir kovuğa 100’e yakın yumurta bırakır. Erkek olan dişisini ve yavrularını korurken dişi olan da yavruların bakımını yapar. Calvus balıkları tek eşli değildir ama balık kendi isteğine göre tek bir erkekle veya tek bir dişi ile çiftleşebilir. Eğer mümkünse yavruları ve anneyi ayrı bir akvaryuma almakta fayda vardır. Yavruların bakımı yeni başlayanlar için zordur. Çünkü yavrular su şartlarından ve suyun ısısından kolaylıkla etkilenebilir. Bu balıklar sabırsız hobiciler için pek uygun değildir çünkü çok yavaş bir şekilde büyürler. Yavrular yumurtadan çıktıktan ancak 6 ay sonra 1-1.5 cm’ye ve 1.5 yaşından sonra cinsel olgunluğa ulaşır. Yavrular içinde canlı ve yüksek proteinli yemler kullanmak balıklarınızın daha sağlıklı olmasını destekler.
Bu balıklar yüksek hacimli akvaryumlarda uygun sayılar altında karma olarak bakılabilir. Yine kendi familyasından olan Lamprologiniler ve bazı tanganyika cikletleri ile kolaylıkla bakılabilir. Bu balıklar ses ve titreşimlerden kolaylıkla etkilenebilir, bu nedenle akvaryumlarınızın üzerine mutlaka buhar camı koymalısınız.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/188550/300820161300391.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/188550/300820161300551.jpg[/IMG]

OLCAY KESER

Neolamprologus similis

“Neolamprologus similis” olarak adlandırılan Tanganyika nehrinin sevimli ve küçük kabukçullarından biri olan similis cikleti boyutlarının küçük olması nedeni ile göze çarpan cikletlerden biridir. Boyutları küçük olduğu için ve genellikle sakin bir ci...

Altolamprologus calvus

Latince adı “Altolamprologus calvus” olan calvus cikleti hobiciler tarafından oldukça sevilen ve bakılan bir türdür. Hemen hemen her Tanganyika akvaryumunda bulunan bir ciklettir. Yapısı ve davranışları ile diyer ciklet türlerinden kolaylıkla ayırt e...